وام فرزندآوری از جمله‌ وام‌های تکلیفی است که از جانب دولت برای مقابله با کاهش نرخ رشد جمعیت و پیری جامعه طراحی و برنامه‌ریزی شده است. هدف اصلی پرداخت وام فرزندآوری تشویق جوانان به تشکیل خانواده و فرزند آوری است. وام فرزندآوری 1403 نسبت به سال‌های قبلی تغییرات زیادی از جمله افزایش مبلغ وام و حذف شرط کارت پایان خدمت، داشته است. در این مطلب صفر تا صد شرایط گرفتن وام فرزندآوری و نحوه دریافت آن را بیان کرده‌ایم.

مبلغ وام فرزندآوری در سال 1403

مبلغ وام فرزندآوری در سال 1403 نسبت به سال قبل افزایش داشته است و هدف از این افزایش مبلغ وام، حمایت بیشتر دولت از تشکیل خانواده و فرزندآوری است. مبلغ مصوب برای وام به‌دنیا آمدن فرزند در سال 1403 به شرح زیر است:

 • مبلغ وام مختص فرزند اول: 40میلیون تومان با حداکثر مدت بازپرداخت 36ماهه
 • مبلغ وام مختص فرزند دوم: 80میلیون تومان با حداکثر مدت بازپرداخت 48ماهه
 • مبلغ وام مختص فرزند سوم: 120میلیون تومان با حداکثر مدت بازپرداخت 60ماهه
 • مبلغ وام مختص فرزند چهارم: 150میلیون تومان با حداکثر مدت بازپرداخت 72ماهه
 • مبلغ وام مختص فرزند پنجم و فرزند پنجم به بعد: 200میلیون تومان با حداکثر مدت بازپرداخت 84ماهه
دریافت وام فوری و بدون ضامن از قسطا

دریافت وام فوری و بدون ضامن از قسطا

مبلغ وام فرزندآوری برای دوقلو و چند قلوها

مبلغ این وام برای دوقلو و چند قلوها یکی از سوالاتی است که اکثر والدین‌ این فرزندان از ما می‌پرسند و از آن‌جایی که هزینه‌ی نگهداری این فرزندان ممکن است نسب به یک فرزند بالاتر باشد، کمی برای والدین جای نگرانی به‌وجود آمده است.

طبق مصوبه‌ی دولت و اعلام بانک مرکزی، به ازای هر فرزند چند قلویی، یک وام فرزندآوری به پدرشان اعطا خواهد شد؛ به‌عنوان مثال اگر فرزند دو قلو دارید، دو وام فرزندآوری به شما اهدا خواهد شد.

شرایط دریافت وام فرزند آوری

وام فرزندآوری مانند همه‌ی وام‌های سیستم بانکداری ایران نیازمند شرایطی برای دریافت آن است. تعدادی از شرایط عمومی دریافت وام به‌دنیا آمدن فرزند در سال 1403 به شرح زیر است:

 • پدر، مادر و فرزند تابعیت ایران را داشته باشند.
 • وام نوزادان به پدرانی که فرزند آن‌ها از تاریخ 1400/01/01 به بعد و داخل ایران متولد شده‌اند، تعلق می‌گیرد.
 • در هنگام مراجعه به بانک باید اصل شناسنامه‌ی پدر و فرزند به بانک ارائه شود.
 • برای گرفتن وام فرزندآوری نیاز به گذراندن خدمت برای پدر نوزاد نیست؛ در واقع پدرانی که خدمت سربازی خود را نگذرانده‌اند هم مشمول دریافت این وام می‌شوند.
 • یکی از شروط اصلی تعلق گرفتن وام به‌دنیا آمدن فرزند به پدران این است که نرخ باروری شهر محل تولد پدر یا فرزند ، بالای 2/5 نباشد. (نرخ باروری شهرهای سراسر ایران را در سامانه‌ تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی فرزند و بر اساس اعلام مرکز آمار قابل مشاهده است)
 • به هر فرزند متولد شده فقط یک بار وام فرزندآوری تعلق می‌گیرد؛ بنابراین برای هر فرزند فقط یک بار درخواست وام را می‌توانید ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام وام فرزندآوری

برای ثبت‌نام این وام به مدارک زیر احتیاج است:

 • اصل شناسنامه پدر و فرزند
 • اصل کارت ملی پدر
 • کد پستی ده رقمی به‌روز و آدرس کامل محل سکونت (منظور از کدپستی به‌روز آن است که کدپستی در سیستم‌ها، آدرس دقیق محل سکونت متقاضی وام را نشان دهد.)
 • کد رهگيری ده رقمی دريافتی از سامانه‌ی تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی فرزندآوری پس از پایان یافتن مراحل ثبت‌نام اینترنتی (در مرحله‌ی آخر ثبت‌نام اینترنتی برای شما یک کد ده رقمی ارسال می‌شود که هم برای پیگیری وضعیت وام و هم برای تکمیل مدارک در شعبه باید ارائه کنید)

سایر ویژگی‌های مهم وام فرزندآوری

وام فرزندآوری از جمله وام‌های قرض‌الحسنه محسوب می‌شود که سود سالیانه‌ی آن را 4درصدی اعلام کرده‌اند. همچنین خبر خوب در مورد بازپرداخت اقساط وام نوزاد 1403 می‌توان به تنفس 6ماهه بعد از واریز مبلغ وام و شروع اقساط بعد از گذشت 6ماه اشاره کرد.

اگر در زمان بازپرداخت اقساط این وام، بچه‌ی دوم به‌دنیا بیاید، بدون اینکه شرایط وام فرزند اول تغییری کند به بچه‌ی دوم وام با شرایط جدید پرداخت می‌شود.

شرایط ضامن وام فرزندآوری 1403

برای ضمانت دریافت این وام معرفی یا ارائه‌ی یکی از موارد زیر کافی است:

 • داشتن حساب یارانه متقاضی یا یک نفر بستگان درجه اول
 • داشتن سهام عدالت متقاضی یا یک نفر بستگان درجه اول
 • ارائه‌ی سفته به‌همراه معرفی یک نفر ضامن

نکته: شرایط ضامن در بانک‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد و تعدادی از بانک‌ها شرایط دیگری را برای ضمانت دریافت وام فرزندآوری اعلام کنند؛ در واقع شرایطی که خود بانک اعلام کند موثق‌تر است.

نحوه‌ی ثبت‌نام وام فرزندآوری 1403

برای ثبت نام وام فرزند آوری 1403 در قدم اول باید وارد سامانه‌ی بانک مرکزی به آدرس www.ve.cbi.ir شوید. سپس گزینه‌ی “سامانه‌ی تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی فرزند” را انتخاب می‌کنید. در صفحه‌ای که به شما نمایش داده می‌شود در منوی سمت راست سامانه ثبت نام وام فرزندآوری گزینه‌ی ” ثبت نام جدید” را انتخاب کرده و صفحه‌ای با عنوان “فرم درخواست تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی فرزند” می‌آید.

فرم درخواست وام فرزندآوری

فرم درخواست وام فرزندآوری

در فرم درخواست این وام، ملزم به وارد کردن اطلاعاتی مانند شماره ملی پدر، تاریخ تولد پدر، استان محل تولد پدر، شهرستان محل تولد پدر، شماره تلفن همراه پدر، استان محل سکونت، شماره ملی فرزند، تاریخ تولد فرزند، استان محل تولد فرزند، شهرستان محل تولد فرزند و فرزند چندم، هستید. توجه داشته باشید درست بودن اطلاعات وارده از شروط اساسی دریافت وام است بنابراین دقت لازم را به خرج دهید و تمام اطلاعات را درست و دقیق وارد کنید.

بعد از ثبت نهایی این اطلاعات کد ده رقمی برای شماره تلفنی که به سامانه داده‌اید، ارسال می‌شود. از این کد ده رقمی نگهداری کنید و حتی چند کپی از کد در جاهای مختلف ثبت کنید؛ چرا که این کد برای ادامه‌ی روند ثبت‌نام و پیگیری وضعیت وام فرزند، مورد نیاز شما می‌شود.

نکته: اگر چند فرزند شما واجد شرایط دریافت وام فرزندآوری می‌شوند، برای هر کدام از آن‌ها باید به‌طور جداگانه ثبت‌نام کنید، مثلا والدین فرزندان چند قلو برای هر کدام به‌طور جداگانه باید ثبت‌نام کنند.

نحوه‌ی پیگیری وام فرزندآوری 1403

برای پیگیری وضعیت وام نوزادان 1403 در همان سایتی که ثبت‌نام انجام دادید (سامانه‌ی وام فرزندآوری به آدرس www.ve.cbi.ir و انتخاب گزینه‌ی “سامانه‌ی تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی فرزند”) مراجعه کنید. در منوی سمت راست سامانه، گزینه‌ی ششم یعنی “مشاهده وضعیت” را بزنید، صفحه‌ای به نمایش درمی‌آید (عکس زیر) که با وارد کردن شماره ملی سرپرست، شماره ملی فرزند و کد رهگیری ده رقمی می‌توانید وضعیت وام‌تان را پیگیری کنید.

پیگیری وضعیت وام فرزندآوری

پیگیری وضعیت وام فرزندآوری

اگر در پیگیری وام فرزندآوری، شعبه‌ی بانک پرداخت‌کننده‌ی وام شما مشخص شده باشد، حداکثر 12روز فرصت دارید که به شعبه با داشتن مدارک لازم مراجعه کنید. درصورتی که در این مدت زمان مشخص شده به شعبه‌ی بانک مراجعه نکردید، ثبت‌نام شما به‌طور سیستمی حذف خواهد شد.

همچنین این نکته را درنظر داشته باشید بعد از مراجعه به بانک و تائید بانک برای پرداخت وام فرزندآوری به شما فقط 60روز برای تکمیل مدارک مورد نیاز و معرفی ضامن فرصت دارید. اگر در فرصت اعلام شده مدارک خودتان را به بانک تحویل ندادید، نوبت وام فرزند شما از سامانه حذف خواهد شد.

اگر درخواست شما از بانک حذف شود و بعد از مدتی تمایل داشتید دوباره وام بگیرید، همه‌ی مراحل را باید از اول طی کنید؛ چرا که درخواست قبلی شما از سامانه‌ی وام فرزندآوری حذف شده است.

ویرایش ثبت‌نام وام فرزندآوری 1403

همچنین متقاضیان تا قبل از تعیین شعبه امکان تغییر یا ویرایش اطلاعات درخواست‌کننده‌ی وام و بانک پرداخت‌کننده‌ را از طریق گزینه‌ی «ویرایش ثبت‌نام قبلی» دارند. اگر شعبه‌ی اعطاکننده‌ی وام مشخص شده باشد برای ویرایش اطلاعات یا تغییر شعبه، ملزم به حذف ثبت‌نام قبلی خودتان و اقدام مجدد برای ثبت‌نام وام هستید.

جمع‌بندی

در این مطلب شرایط وام فرزندآوری و تمام مراحل این وام از ثبت‌نام تا دریافت و ویرایش ثبت‌نام را توضیح دادیم. نکته قابل توجه در مورد این وام صف انتظار طولانی برای دریافت وام است در صورتی که برای گرفتن وام عجله دارید، به‌جای گرفتن وام فرزندآوری، وام قسطا، وام بدون ضامن و فوری، را بگیرید:

دریافت وام آنلاین بدون ضامن قسطا

دریافت وام آنلاین بدون ضامن قسطا

منبع: سامانه وام فرزندآوری بانک مرکزی

دسته بندی شده در: